антисептик

Ви думаєте, антисептики використовують тільки в медицині? Ні! Сьогодні антисептик – засіб особистої гігієни. І без нього нікуди і ніяк. Він повинен бути скрізь і у кожного. Тільки подумайте, за що людина береться руками протягом дня! Ось він тримається за поручень в маршрутці. Ось він бере здачу у продавця. А ось він потискує руку знайомому. Тисячі дотиків, що поширюють патогенні бактерії. Але тут раптом – упс! – хтось скористався антисептиком, і ланцюжок передачі мікроорганізмів перервався! Антисептик – ефективний знезаражувальний препарат, що знижує ризик зараження небезпечними мікробами. Але чому він так діє? Що в його складі є такого, що «щасливе життя мікробін» терпить фіаско? Якими бувають антисептики? Як їх вибирати? Скільки вони коштують? Де їх купити? Словом, повна інструкція по антисептикам.

Знаєте, що означає слово «антисептик»?

Це поняття прийшло до нас з грецької мови. Складається воно з двох слів: «анти» (що перекладається як «проти») і «септик» (що перекладається як «гноістий»). Виходить, що антисептик – це противогноістий препарат. Він запобігає загноєнню, зараженню і навіть розкладанню. Недарма древні дослідники процесів гниття були такі вправні в бальзамуванні померлих. Завдяки їх досвіду народжувалася мікробна теорія.

Вивчення мікроорганізмів тривало із століття в століття. Великий прорив стався в 1867-му році завдяки Джозефу Лістеру, якого пізніше назвуть основоположником антисептики. В наші дні оцінювання того чи іншого антисептика проводиться на підставі його впливу на певну групу мікробів. Ну, а як якийсь «еталон» для порівняння використовують розчин фенолу з фіксованим складом, на який і «рівняються» при виготовленні антисептиків.

Немедичне використання антисептиків

Антисептичні засоби застосовуються не тільки в медичній сфері, але і в різних інших галузях. наприклад:

  • У харчовому виробництві при використанні антисептичних консервантів, які пригнічують ріст мікрофлори в законсервованому продукті.
  • У будівництві антисептики додають в лаки і фарби, щоб захистити матеріали з дерева від грибків, цвілі, комах.
  • Антисептики є і в миючих засобах, які використовують під час прибирання в побуті, на виробництвах, в місцях громадського харчування та інших установах.

Але найпопулярнішими (особливо зараз) стали медичні антисептики. Першість за попитом утримують антисептики для рук. Випускаються також антисептики для олиця, для тіла, для ніг, для дезінфекції медичних поверхонь та інші.

Які є антисептики: зі спиртом і без

Всі антисептики можна умовно розділити на дві великі категорії:

Спиртові антисептики

До складу таких антисептиків входять ізопропіловий або етиловий спирт високої концентрації. Мають противірусну, бактерицидну, дезинфікуючу дію. Спиртові препарати руйнують білкову оболонку мікробів, без якої ті вже не можуть підтримувати життєдіяльність і розмноження. Такі антисептики містять зазвичай і додаткові зволожуючі компоненти. Наприклад, гліцерин, який пом’якшує шкіру і нейтралізує негативний вплив спирту на шкіру.

Антисептики без спирту

Є також антисептики, які не містять спирту. Спирт в таких препаратах замінюють хлоргексидином або іншою антисептичною основою. Часто такі антисептики вітамінізують і ароматизують, додаючи натуральні ефірні масла (наприклад, екстракт чайного дерева). Вони більш сприятливо впливають на шкіру рук. Недолік таких антисептиків полягає в тому, що вони мають виключно антибактеріальні властивості, але не можуть захистити від вірусів.

Ось чому при виборі антисептиків необхідно вивчати їх властивості та ступінь захисту.

За консистенцією антисептики діляться на:

  • рідкі: легко наносяться, швидко сохнуть, підходять для щоденного застосування
  • гелі: відрізняються густою прозорою консистенцією, що не розтікаються по шкірі, забезпечуючи економну витрату
  • креми: створюють тонку захисну плівку на шкірі, забезпечують хороше зволоження і відлущування
  • спреї: мають дозатор, рівномірно розпорошуються, охоплюють велику площу
  • піни: виключно ніжні, максимально делікатні, щадні
  • мило: і тверде, і рідке, характеризується глибоким очищенням, пригнічує ріст патогенної флори

Антисептики поділяються також по:

  • об’єму: від 50 і 100 мл (так звані дорожні або кишенькові варіанти) до 1 л і більше (так звані економ-варіанти і оптові формати)
  • концентрації: чим вище концентрація антисептичної речовини, тим швидше і ефективніше знищуються небезпечні мікроорганізми

А ще антисептичні препарати відрізняються за способом впливу на мікроби. Одні препарати в буквальному сенсі знищують мікроби (противірусні), а інші – просто пригнічують їх розвиток (антибактеріальні). Противірусні антисептики – це саме ті препарати, які необхідно застосовувати зараз – під час пандемії. У розмовній мові їх так і почали називати – антисептики від коронавируса.

Які антисептики використовують для дітей

Окремо скажемо про антисептики для дітей. Вони враховують всі особливості дитячого організму. Склад таких антисептиків не включає агресивних речовин або алергенів. Від цього вони не стали менш ефективними. «Дитячі» препарати не завдадуть шкоди ні шкірі дитини, ні здоров’ю в цілому. Саме такі антисептики краще закуповувати для садочків та шкіл.

Як мікроби реагують на антисептику

Якщо використовувати один і той же антисептик довго, мікроби до нього … звикають. Іншими словами, вони вчаться чинити опір, виробляють «імунітет» до антисептику, еволюціонують до того стану, коли вони перестають «страждати» від неприємного антисептика. Ось чому час від часу потрібно міняти антисептик і варіювати дози.

Що ще треба знати, вибираючи антисептик

Іноді антисептик продається сам по собі, іноді – в комплекті з іншими засобами. У набір можуть входити однакові за об’ємом рідини, що доповнюють одна одну (наприклад, антисептик для рук і антисептик для обробки поверхонь). Або ємності різного об’єму одного і того ж антисептика (велика упаковка для використання вдома і маленька упаковка для носіння з собою). Або комплект з антисептика, відповідних до нього рукавичок і масок. Такі набори дуже практичні.

Ціна на антисептик залежить від багатьох показників: обсяг флакона, концентрація антисептика, наявність дозатора або клапана, покупка оптом чи вроздріб, інші компоненти в складі і т.п.

Не завжди найдорожчі антисептики – найкращі, а дешевий антисептик – найгірший. Все залежить від очікуваної ступеня захисту, від мети і сфери застосування. Наприклад, один антисептик розроблявся для знищення туберкульозних бактерій, а інший – для боротьби з грибковими спорами. Так що спочатку читаємо властивості, а потім – дивимося ціну.

Де купити якісний антисептик

В інтернет-магазині Handy24 зібрані кращі антисептики. Перевірені виробники, сертифікати на кожен антисептик, зручна оплата онлайн, швидка доставка антисептика по всій Україні. Не можете вибрати? Підкажемо! Пояснимо! Допоможемо!

Замовити антисептик

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

13 − seven =