ціни на рукавички

За кілька останніх місяців ціни на рукавички підскочили в кілька разів. На тлі загального падіння економіки в Україні та добробуту людей, введення карантину і його наслідків це викликало заслужене невдоволення. Чому подорожчали рукавички? Давайте спробуємо розібратися в цьому.

Причина перша: підвищення курсу євро

З початку цього складного року курс євро піднявся на 28%, внаслідок чого подорожчало все – в тому числі і медичні товари в цілому. Ціни невблаганно повзуть вгору. Навіть на найнеобхідніше (продукти, іграшки, одяг, ліки, госптовари, проїзд в транспорті). Наш розум відмовляється приймати це, тому що нам хочеться стабільності. Нам по-дитячому здається: ну при чому тут курс євро до рукавичок? Але саме ось ця різниця в курсі євро і є однією з основних причин подорожчання всіх товарів і послуг. У тому числі і рукавичок.

Причина друга: жорстка цінова політика

Серед виробників сировини для рукавичок сталася якась домовленість щодо ціни на рукавички. Цінова змова – поширений бізнес-прийом, який використовують в різних нішах, щоб ніхто не опускав ціни нижче певного значення (бо це призведе до обвалу всього ринку).

Іноді ці ціни більш адекватні, іноді – менш. А в складні періоди (наприклад, як зараз – коли і без того аховий стан економіки погіршується пандемією) ціни на рукавички взагалі здаються спекулятивними. Але формують вихідні ціни на рукавички не аптеки і не інтернет-магазини, а саме виробники рукавичок і виробники сировини для виготовлення рукавичок. Останні, наприклад, з початку року підняли вартість сировини на 30% – з цієї причини пропорційно збільшилася і вартість самих рукавичок.

Причина третя: жорсткість умов праці

З початку 2020 го року стихійний попит на гумові рукавички підвищився в сотні разів! Цей сплеск трапився не тільки в Україні, але і по всьому світу. На цей попит вплинуло посилення умов праці.

Тисячі підприємств, які раніше не мали потреби в рукавичках, зараз змушені закуповувати для своїх працівників рукавички оптом. Сьогодні медицина, косметологія, торгівля, громадське харчування, клінінг, сфера обслуговування та інші галузі волею-неволею повинні використовувати рукавички практично постійно. Стаття витрат на закупівлю рукавичок в цих галузях збільшилася відповідно – в сотні разів. Наприклад, якщо раніше на прибирання приміщення керівництво підприємства видавало своїй співробітниці пачку рукавичок 1 раз на рік, то сьогодні це ж підприємство цій ж співробітниці видає пачку рукавичок 1 раз на тиждень.

Причина четверта: у нас не виробляють латекс

В Україні немає жодного підприємства з виробництва рукавичок. Ні нітрилові рукавички, ні латексні, ні вінілові у нас не виробляються. Але чому??? – запитують обурені клієнти. – Невже так важко відкрити 1-2 підприємства, щоб вони задовольняли попит на рукавички в Україні? Що ж, давайте поміркуємо і про це.

Для виготовлення рукавичок необхідна сировина. Наприклад, латекс. Натуральне латексне молочко добувають із соку дерев в південно-східній Азії. Цю ніжну і примхливу сировину неможливо зберігати довго – її потрібно переробляти практично відразу ж, в найкоротші терміни. Інакше вона стає ні до чого не придатною. Іншими словами, її просто нереально встигнути довезти до України.

Саме тому підприємства з переробки латексу розташовані недалеко від тих місць, де збирають латексне молочко. 60% всіх рукавичок в світі виробляють в Малайзії, решта 40% виготовляють Китайські підприємства.

Ви скажете: – Ну ладно, якщо неможливо доставляти латекс в Україну, то чому б не вирощувати ці дерева у нас? Справа в тому, що дерева, з яких видобувають латексний сік, в Україні не ростуть з кліматичних причин. Завезені саджанці тут не приживаються – гинуть. Можливо, в майбутньому чиїсь світлі голови виведуть саджанці, повністю адаптовані під наші умови. А поки «маємо те, що маємо».

Причина п’ята: дорога сировина для рукавичок

– Добре, – скажете ви, – а що з нітрилом і вінілом? Так, можна було б завозити цю штучну сировину в Україну і виготовляти нітрилові і вінілові рукавички вже в нашій країні. Але тут – своє кіно. Ця сировина настільки дорога, що простіше купувати вже готові медичні вироби.

Ці рукавички також виробляють в південно-східній Азії (є заводи в Пакистані і Індії, але основна їхня кількість локалізована в Малайзії, Китаї, Таїланді). До нас одноразові рукавички прибувають саме з цих країн. Сьогодні ці країни є монополістами у виготовленні рукавичок. Понад 95% всіх рукавичок в світі завозяться в різні країни саме з Малайзії, Китаю і Таїланду.

Розуміючи свої переваги, виробники рукавичок диктують ринку свої умови. Вони роблять все, щоб закупникам було вигідніше купувати вже готові рукавички, а не сировину для їх виготовлення. У підсумку ми імпортуємо рукавички, повністю готові до продажу та використання.

Причина шоста: потреба у власному підприємстві

І ще один нюанс, про який мало хто думає. Сьогодні багато країн або вже будують, або збираються будувати власні заводи (з повним або частковим циклом виробництва) з виготовлення рукавичок. Кілька компаній в різних країнах хочуть перепрофілювати свої цехи, переключившись на виготовлення не профільних для них витратних матеріалів.

Повірте, такі розмови ведуться і в нашій країні. Але побудувати в Україні підприємство з виготовлення рукавичок не тільки дорого, але і дуже шкідливо. Ми хочемо таке небо, як в Шанхаї – темне, щільне, смогове, безпросвітно задимлене, з гострим хімічним присмаком повітря? Думаю ні. Нам поки своїх шкідливих підприємств вистачає. Поки всі схиляються в бік екології.

Причина сьома: стихійний попит на рукавички

Пандемія підстьобує стихійний попит на рукавички. Підприємства тривалий період працюють в авральному режимі. Замовлення на поставку рукавичок приймаються вже на літо 2021 року.

В останні місяці підприємства в Малайзії оформляють контракти (сумарно) на поставку 2,6 мільярдів рукавичок щотижня. І це вже в 2 рази більше їх виробничих потужностей в режимі повного завантаження. Іншими словами, утворюється хронічний дефіцит рукавичок.

«Ми працюємо 24 години на дві зміни, але все одно дефіцит рукавичок не зменшується» виконавчий директор Top Glove Лім Ві Чай.

Причина восьма: різниця у вартості рукавичок

Сьогодні в Україні пара рукавичок (в перерахунку на долари) коштує від 5 до 50 центів, а в США і Європі ця ж пара рукавичок коштує від 2-5 до 18 доларів. Виробники рукавичок (як і належить монополістам) відвантажують свій товар в першу чергу туди, де за нього… більше платять – в Америку і Європу. Відповідно піднімаються ціни на рукавички і для інших країн.

Причина дев’ята: зростання акцій підприємств

Ще однією причиною подорожчання рукавичок є стрімке зростання акцій на тих підприємствах, де виготовляють рукавички. Фондовий ринок фіксує підвищення цих акцій на сотні відсотків. Наприклад: акції двох «перчаткових» корпорацій (Supermax і Top Glove) підскочили на 1000% і 389% відповідно. Зростання акцій підтягує і ціни на рукавички: їх вартість зросла на 3-9%.

Причина десята: рукавички низької якості

Через різко злетівший попит на медичні рукавички, виробники в буквальному сенсі нав’язують рукавички низької якості, щоб хоч якось задовольнити запити ринку. Але наша компанія відмовляється від таких рукавичок. Ми не хочемо дискредитувати свою репутацію і намагаємося замовляти якісні (і в той же час не захмарно дорогі) рукавички, які в змозі купити кожен житель України.

Часто буває і так, що якщо покупці не погоджуються на рукавички низької якості, виробники… починають посилювати умови доставки. І контейнер з рукавичками дійде до покупця через рік (в кращому випадку, через півроку). Словом, в цьому питанні не все однозначно.

Закрилися заводи з виробництва рукавичок

Інформаційне агентство Bloomberg пише, що в цей четвер – 26 листопада 2020 року – в Малайзії (де з кожних 5 пар рукавичок в світі виробляють 3 пари!) закрилося 28 заводів з виробництва рукавичок. Причина серйозніше нікуди – співробітники заразилися коронавірусом. Зараз там жорсткий lockdown (тотальний карантин).

Величезні замовлення на рукавички ляжуть тягарем на решту заводів. Але і на цих підприємствах через карантин введено жорсткі заходи: обмежений режим пересування, частина працівників переведена на віддалену роботу, кількість працівників скорочено вдвічі, в цехах працює тільки половина штатного персоналу.

Що це означає для України? Новина – сумна. Мало того, що попит на рукавички зашкалює і продовжує рости, так ще й виробництво цих виробів через зупинку заводів різко знизиться. Тому ми знову очікуємо збільшення ціни на рукавички.

Додамо оптимізму: ціни на рукавички в Handy24

Як бачите, список причин вийшов великий, але і він – не повний. Співробітники нашої компанії вивчають всі причини, через які підвищуються ціни на рукавички. Ми досліджуємо всі тенденції в цій галузі, фіксуємо всі коливання попиту, моніторимо всі експертні публікації по цій темі. Ми НЕ жадаємо нажитися на горі, яке приніс жителям України COVID-19. Є об’єктивні причини подорожчання рукавичок (ми перерахували їх вище). І ми не можемо вплинути на них.

Але є і те, що залежить саме від нас – регулювати маржу на рукавички в нашому онлайн-магазині Handy24. Нам приємно повідомити вам про те, що націнка на всі витратні матеріали в нашому магазині (в тому числі і на рукавички всіх типів) не тільки жодного разу не підвищилася, а й зменшилася в процентному відношенні в кілька разів!

Друзі! Не впадайте у відчай! Разом ми зможемо подолати і цю напасть! Бережіть себе і своїх близьких! І міцного всім нам здоров’я! Якщо сфера вашої діяльності пов’язана з постійним носінням рукавичок, постарайтеся купити рукавички про запас – не чекаючи наступних подорожчань!

Замовити рукавички

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

19 − 6 =